Skip to main content

Pomiar
punktu rosy

  • W Twojej instalacji pojawiła się wilgoć?
  • Nie wiesz czy Twój osuszacz jest wystarczająco wydajny?
  • Twój proces produkcji wymaga sprężonego powietrza o odpowiednich parametrach?

Skorzystaj z naszej usługi!

    Skontaktuj się z nami





    Wysyłając formularz akceptuję Regulamin korzystania z serwisu air-com.pl i Politykę Prywatności.

    Lub zadzwoń

    Mateusz Kowalski
    Doradca Techniczny
    451 054 440

    Co daje określenie punktu rosy?

    Pomiar punktu rosy pozwala na określenie jakości sprężonego powietrza pod względem zawartości wilgoci w medium. Dzięki takim pomiarom zapobiegamy awariom oraz dbamy o stan instalacji, jej komponentów i wszystkich maszyn.

    Dzięki pomiarowi punktu rosy dowiesz się, czy osuszacz sprężonego powietrza w Twojej instalacji jest właściwie dobrany.

    Sprawdzisz czy osuszacz jest sprawny i czy jest w stanie zapewnić odpowiednią wartość punktu rosy.

    Przy pomiarze na głównej instalacji poznasz, jaki jest punkt rosy w głównym rurociągu.

    Przy pomiarze bezpośrednio na maszynie – poznasz wartość punktu rosy przy odbiorniku sprężonego powietrza.

    Jak wygląda procedura pomiaru punktu rosy?

    1

    Wyznaczenie miejsca wykonania pomiaru

    – odpowiednio dobrane miejsce pomiaru gwarantuje uzyskanie prawidłowego wyniku pomiaru.
    2

    Montaż czujnika punktu rosy

    – jeśli wybrane miejsce spełnia warunki do wykonania pomiaru, wtedy przyjeżdżamy i wykonujemy pomiary w określonej ilości punktach.
    3

    Czas wykonania pomiaru

    – nowoczesny sprzęt, jakiego używamy, pozwala na szybki pomiar i natychmiastowe uzyskanie wyniku. Dzięki temu możemy wykonać go w krótkich odstępach czasu.
    4

    Raport

    – po analizie dokumentacji maszyn i porównaniu wyników uzyskanych z pomiarów prezentujemy, jak wygląda aktualny stan punktu rosy.
    5

    Propozycja działań optymalizacyjnych

    – jeśli pomiar wykaże niezgodności pomiędzy specyfikacją maszyn a rzeczywistością zaproponujemy działania optymalizacyjne.
    6

    Pomiar cykliczny

    – aby mieć pewność, że instalacja i maszyny funkcjonują prawidłowo, zalecamy pomiary cykliczne. W przypadku, jeśli instalacja nie jest rozbudowywana bądź istotnie zmieniana rekomendujemy wykonywanie pomiarów co najmniej raz w roku.

    FAQ - Najczęściej zadawane pytania

    Jakie czynniki wpływają na cenę pomiaru punktu rosy?

    Najważniejszym czynnikiem definiującym cenę pomiaru jest ilość punktów pomiarowych oraz czas pomiaru. Dodatkowym czynnikiem wpływającymi na cenę usługi jest również miejsce pomiaru na instalacji (jeśli zaistnieje konieczność korzystania z drabin lub podnośników). Na cenę usługi wpływa również to, czy w instalacji i maszynie istnieje szybkozłącze umożliwiające dokonanie pomiarów, czy trzeba zamontować w tym celu specjalną opaskę.

    Jak wygląda sam pomiar punktu rosy?

    Podczas pomiaru punktu rosy korzystamy z urządzenia mobilnego. Pomiar odbywa się przez szybkozłącze, więc miejsce powinno być w nie wyposażone. Jeśli nie ma możliwości korzystania z gotowego złącza, sami montujemy opaskę pomiarową. Możemy także wykonać odpowiedni kolektor połączeniowy lub sekcję pomiarową.

    Czy pomiar dotyczy tylko głównych rurociągów czy również mogę sprawdzić konkretne odbiorniki?

    Pomiar możemy wykonać w każdym miejscu, gdzie jest dostarczane powietrze w formie zasilania. Miejsca wykonania pomiaru wyznaczamy indywidualnie po konsultacji.

    Kto wykonuje pomiar?

    Zarówno wycenę usługi, jak i wszystkie czynności pomiarowe, wykonuje doświadczony specjalista Air-Com Pneumatyka-Automatyka. On również po zakończeniu czynności sporządza oraz przedstawia raport z wynikami pomiaru.

    W jakich porach przeprowadzane są pomiary?

    Datę oraz szczegółową porę wykonania pomiaru każdorazowo uzgadniamy z klientem. Pomiary możemy przeprowadzić w godzinach pracy zakładu. Jeśli pomiar będzie wymagał dodatkowych prac przygotowawczych, zawsze ustalamy to z klientem z odpowiednim wyprzedzeniem.

    Co otrzymuje klient po przeprowadzonym pomiarze?

    Usługa pomiaru punktu rosy obejmuje wykonanie montażu urządzenia pomiarowego, przeprowadzenie pomiaru oraz sporządzenie raportu z wynikami pomiarów. Dodatkowo, jeśli podczas czynności pomiarowych wykryjemy nieprawidłowości, w raporcie proponujemy działania optymalizacyjne.

    W jakim terminie dostarczany jest raport z pomiaru?

    Raport dostarczamy klientowi w terminie do 10 dni roboczych od zakończenia wykonania pomiarów. Raport jest przesyłany w formie elektronicznej. W przypadku ewentualnego wydłużenia terminu, klient zawsze jest o tym informowany z odpowiednim wyprzedzeniem.

    Jakie korzyści daje pomiar?

    Informacje ujęte w raporcie pozwalają na analizę obecnego stanu instalacji sprężonego powietrza oraz urządzeń. Dzięki pomiarom i wynikłych z nich zaleceniom również możemy zapobiegać awariom urządzeń oraz konkretnych odbiorników sprężonego powietrza.

    Jak często powinno się wykonywać pomiary punktu rosy?

    Na podstawie doświadczeń specjalistów Air-Com Pneumatyka-Automatyka, wynikłych z ilości wykonanych usług pomiaru, uważamy że najbardziej optymalne jest przeprowadzenie pomiarów co najmniej raz w roku.